Jak zostać weterynarzem?
2023-11-20Jak wybrać odzież medyczną będąc kosmetyczką?
2023-11-29Praca jako położna to niezwykłe wyzwanie, które przynosi masę satysfakcji. Towarzyszenie przy porodach, opieka nad niemowlakami – oto co między innymi czeka na Ciebie w tym zawodzie. Jeśli czujesz, że to coś, czym chciałabyś się zajmować, to w poniższym tekście tłumaczymy, jak zostać położną. Zapraszamy do lektury.
Chociaż państwowa służba zdrowia nie cieszy się w Polsce szczególnie dobrą opinią, to jest kilka zawodów cenionych przez społeczeństwo. Na szczególną uwagę zasługują tutaj położne, do których odnosimy się z szacunkiem i które niebywale cenimy. Zapewne wynika to z faktu, iż pomagają one przyjść na świat naszym dzieciom, wnukom, czy rodzeństwu, dbając jednocześnie o zdrowie i dobre samopoczucie kobiet w trakcie porodu. To dobra wiadomość dla tych Pań, które planują karierę położnych.
Warto też zwrócić uwagę na to, że pielęgniarek (m.in. położnych) jest cały czas zbyt mało. Taka sytuacja skutkuje tym, że niemal wszystkie położne znajdą pracę bez większego problemu tuż po ukończeniu studiów. Gorsza wiadomość dotyczy wynagrodzeń, gdyż te nie są zbyt wysokie. O tym jednak poniżej w dalszej części artykułu.
Oto co znajdziesz w tym artykule:
Postaw na edukację – zostań położną
Jak zawsze w przypadku zawodów medycznych, kluczem do sukcesu jest edukacja. Jeśli chcesz zostać położną, musisz skończyć studia wyższe. Jednak w odróżnieniu od studiów lekarskich, kształcenie przyszłych pielęgniarek odbywa się w dwóch etapach – licencjackim i magisterskim. Czy jest to lepsze rozwiązanie od studiów jednolitych? Cóż, w naszej opinii zdecydowanie tak. Już tłumaczymy dlaczego.
- Po pierwsze – możesz skończyć trzyletnie studia licencjackie i na tym poprzestać. Oczywiście zyskując tytuł magistra, będziesz mogła liczyć na wyższe zarobki, jednak nie jest to konieczne.
- Po drugie – po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz rozpocząć pracę, a studia magisterskie odbywać w trybie zaocznym. W ten sposób w tym samym czasie zdobędziesz zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie w pracy.
Przebieg studiów położniczych
Studia licencjackie na kierunku położnictwo trwają trzy lata. Ustawa określająca ich przebieg mówi o tym, że student powinien odbyć nie mniej niż 4720 godzin zajęć wraz z praktykami. Następnie na studentów czeka praktyczny egzamin dyplomowy. Jeśli zaś chodzi o studia magisterskie, to te trwają dwa lata. Wymagana liczba godzin wynosi 1300, w tym minimum 585 godzin praktyk.
Co ważne, w dalszej kolejności możemy rozpocząć studia doktoranckie lub podyplomowe, a także odbyć różnego typu kursy czy specjalizacje. Jak zawsze w przypadku studiów oraz zawodów o charakterze medycznym, musimy pamiętać, że wiążą się one z ciągłą nauką i podnoszeniem swoich umiejętności.
Czym zajmuje się położna?
Obowiązki położnej dotyczą nie tylko samego porodu, ale także okresu ciąży i połogu. Co więcej, położna roztacza opiekę ginekologiczno-położniczą nad kobietą, przygotowuje ją do ewentualnej ciąży, często tłumaczy np. na czym polegają różne metody antykoncepcyjne. Na spotkaniach poporodowych położna udziela wskazówek dotyczących pielęgnowania dziecka i podpowiada młodym rodzicom, co mogą zrobić, aby najlepiej zadbać o swoje potomstwo. Taka praca jest na pewno niezwykle ciekawa, ale też wymagająca.
Komplety medyczne damskie – doskonałe dla położnej. Wykonane z oddychającego, trwałego materiału w wielu kolorach. Natomiast wygodne bluzy medyczne oraz wygodne spodnie medyczne pozwolą na większy komfort w Twojej pracy!
Położna – zawód, który warto wybrać
Bycie położną to ekscytująca kariera zawodowa, która może przynieść masę prawdziwej satysfakcji. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to łatwe zajęcie i wymaga bardzo dużo determinacji, cierpliwości oraz siły – zarówno psychicznej, jak i fizycznej, gdyż wielogodzinne dyżury mogą nieźle dać w kość. Trzymamy kciuki za Ciebie i drogę zawodową, którą wybierzesz. Powodzenia.