Jaki kolor butów medycznych wybrać?
2023-11-15Jak zostać weterynarzem?
2023-11-20Chociaż dla wielu z nas gabinet dentystyczny kojarzy się z nieprzyjemnościami, to zawód stomatologa cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Sporo młodych osób decyduje się na jego wybór u progu dorosłego życia. Między innymi dla nich przygotowaliśmy małą ściągawkę, dzięki której każdy, kto chce zostać dentystą, dowie się, jak to zrobić.
Stomatologia to niezwykle interesująca dziedzina. Jesteśmy przekonani, że powiązana z nią kariera zawodowa będzie nie tylko ciekawa i satysfakcjonująca, ale też owocna pod względem czysto finansowym. W każdym mieście znajdziemy dziesiątki gabinetów dentystycznych, które – pomimo ich liczby – są wciąż oblegane przez pacjentów. To dobry sygnał dla tych, którzy planują podążyć tą ścieżką i rozpocząć studia medyczne na kierunku lekarsko-dentystycznym. W dalszej części tekstu dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby finalnie móc cieszyć się statusem stomatologa. Udanej lektury.
Oto co znajdziesz w tym artykule:
Kierunek lekarsko-dentystyczny
Dentysta to lekarz, dlatego zdobycie tego zawodu wiąże się z koniecznością ukończenia studiów medycznych. Nie ma innej drogi, a więc od razu musisz skupić się na uczelniach prowadzących kierunek lekarsko-dentystyczny. Sprawdź wymogi rekrutacyjne i dołóż wszelkich starań, aby zdać maturę z jak najlepszym wynikiem.
Same studia trwają pięć lat i mają jednolity charakter. Najczęściej pierwsze trzy lata przeznaczone są na naukę teorii dotyczącej nauk medycznych, a kolejne dwa skupiają się już bardziej na praktyce. W trakcie studiów wybieramy też specjalizację – od chirurgii szczękowej przez ortodoncję, aż po stomatologię dziecięcą. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego musisz dobrze przemyśleć, którą ścieżką podążyć. Pamiętaj, że liczą się nie tylko Twoje upodobania, ale także predyspozycje.
Co ważne, w celu ukończenia studiów lekarsko-dentystycznych musisz odbyć praktyki – w gabinecie stomatologicznym, asystując lekarzowi. To niezwykle istotna kwestia, dlatego dobrze zawczasu się do niej należycie przygotować.
Studia, studia i po studiach – co dalej?
Po ukończeniu studiów lekarsko-dentystycznych uzyskasz ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Aby pozbyć się tego ograniczenia, musisz odbyć roczny staż podyplomowy. Po jego ukończeniu czeka Cię jeszcze egzamin lekarsko-dentystyczny. Ma on pisemny charakter i po jego zdaniu możesz zgłosić się do Okręgowej Izby Lekarskiej, która udzieli Ci pełnego prawa do wykonywania zawodu. Podsumowując, droga do zostania stomatologiem trwa ok. sześciu lat.
Pamiętaj też, że w przypadku medycy nauka tak naprawdę nigdy się nie kończy. Nieustannie musisz się dokształcać, ponieważ wciąż opracowywane są nowe metody leczenia i pogłębiana jest wiedza na temat wielu schorzeń. Właśnie dlatego osoba, która chce zostać dentystą, powinna cechować się uporem, wytrwałością i szeroko rozumianą ciekawością wszystkiego, co związane ze studiowaną dziedziną.
Wybierasz się na praktyki dentystyczne? Wybierz scrubsy medyczne damskie marki S4W oraz bluzy stomatologiczne, dzięki którym poczujesz się pewnie i komfortowo. Zapraszamy. 💖
Kariera dentysty, czyli kilka słów o tym, gdzie pracować
Po ukończeniu studiów, odbyciu stażu i zdaniu egzaminu możesz przede wszystkim rozpocząć pracę w wielu prywatnych gabinetach, otworzyć własny gabinet bądź kontynuować karierę w państwowych placówkach służby zdrowia. Wielu dentystów decyduje się na emigrację, szukając szczęścia w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i nie tylko. Możliwości jest masa, dlatego nie obawiaj się – głęboko wierzymy, że znajdziesz pracę, która spełni Twoje oczekiwania.
Wszystkim osobom, które planują rozpoczęcie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym życzymy powodzenia. Przed Wami ogromna przygoda, która, mamy taką nadzieję, doprowadzi Was do szczęśliwego finału. Trzymamy za Was kciuki.